Portal Produktów Regionalnych LGD Aleksandrów Kujawski

Switch to desktop Register Login

Pałac Trojanowskich w Aleksandrowie Kujawskim

Pałac Trojanowskich stanowi jedną z pereł architektury na terenie Aleksandrowa Kujawskiego oraz okolic. Jest to dawna rezydencja szlachecka, której powstanie zainicjował hrabia Władysław Trojanowski. Miał to być prezent dla jego syna Edwarda. Środki na budowę pozyskano ze sprzedaży folwarku pod budowę linii kolejowych. Pałac Trojanowskim powstał w 1900 roku, wzorowany był on na willi na wyspie na jeziorze Leman w Alpach. Architektonicznie pałac nawiązuje do stylu eklektycznego. Rozwiązany jest on na rzucie prostokąta, fasada frontowa obiektu wychodzi na stronę południową, jest ona siedmioosiowa. Obiekt obiega cokół, a on sam składa się z trzech zasadniczych segmentów. Wnętrze ułożone jest na dwóch traktach funkcjonalnych. Strop oraz dach przesłonięty jest attyką, a okna zamknięte zdobnymi oknami. Znajdziemy tutaj wiele interesujących detali architektonicznych, takich jak bogato zdobione gzymsy, fryzy, pilastry, lizeny oraz balustrady. Dosyć ciekawym elementem wnętrza budynku jest zdobna klatka schodowa wykonana z żeliwa.

Pod koniec lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku przeprowadzono całkowity remont obiektu. Na chwilę obecną jest on siedzibą Zespołu Szkół nr 1 w Aleksandrowie Kujawskim. Warto również podkreślić fakt, iż w otoczeniu zespołu pałacowego znajduje się atrakcyjny park pałacowy. Słynie on ze swoich atutów przyrodniczych, doskonałego zachowania, a także aż jedenastu pomników przyrody w postaci zabytkowych dębów.

Jeżeli pragniemy lepiej poznać Aleksandrów Kujawski i jego spuściznę historyczną oraz architektoniczną, to zdecydowanie powinniśmy odwiedzić Pałac Trojanowskich. Możemy zwiedzać go jedynie z zewnątrz, ponieważ na co dzień pełni on funkcję szkoły. Z pewnością jest to obowiązkowy punkt wycieczki każdego turysty ty, zainteresowanego architekturą i historią województwa kujawsko-pomorskiego.