Portal Produktów Regionalnych LGD Aleksandrów Kujawski

Switch to desktop Register Login

Podstawowe informacje o Kujawach

Kujawy zajmują tereny w środkowej Polsce, czyli Pojezierze Wielkopolskie i leżą w całości w województwie kujawsko-pomorskim, oraz częściowo w województwie wielkopolskim. Przez Kujawy przepływa rzeka Wisła i Noteć. Stanowią one również część regionów, takich jak Wysoczyzna Kujawska, Równina Inowrocławska i Pradolina Toruńsko-Eberswaldzka.

Tereny Kujaw zajmują zarówno obszary leśne, jak i rolnicze. Do największych skupisk leśnych należy Puszcza Bydgoska, lasy Gostyńsko-Wrocławskie i lasy Mirachowskie. Ponadto znajdziemy tutaj liczne parki krajobrazowe oraz rezerwaty przyrody na przykład Nadgoplański Park Tysiąclecia, Krajobrazowy Park Nadwiślański, Brodnicki Park Krajobrazowy oraz Krajeński Park Krajobrazowy. Łącznie tereny Kujaw obejmują 18 rezerwatów przyrody i 8 parków krajobrazowych.

Najważniejszymi miastami na terenie Kujaw są: Bydgoszcz, Włocławek i Inowrocław. W Bydgoszczy zamieszkuje dzisiaj ponad 360 tysięcy mieszkańców i dlatego miasto jest stolicą regionu, jak również województwa kujawsko-pomorskiego. Włocławek zamieszkiwany jest przez blisko 120 tysięcy mieszkańców, a Inowrocław przez około 80 tysięcy. Z uwagi na położenie trzech największych aglomeracji miejskich Kujawy można podzielić na trzy regiony: Kujawy Wschodnie, Kujawy Zachodnie i Kujawy Północne.

Kujawy to również wiele miejsc bardzo atrakcyjnych turystycznie. Najważniejszymi zabytkami na terenie są kościół św. Małgorzaty w Kościelcu Kujawskim, kościół Najświętszej Marii panny w Inowrocławiu, rotunda św. Prokopa i klasztor norbertanek w Strzelnie, Katedra we Włocławku, klasztor cystersów w Byszewie, Kolegiata św. Piotra i Pawła w Kruszwicy itp. Najważniejszą trasą jest bardzo znany szlak piastowski. Do najciekawszych turystycznie miast nalezą Włocławek, Inowrocław, Bydgoszcz, Aleksandrowo Kujawskie, Ciechocinek, Kruszwica, a także Strzelno.